Uchwałą nr NR XLV/406/2023 Rady Gminy Ryczywół z dnia 31 marca 2023 r.
w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych
i transportu nieczystości ciekłych zmieniono górne stawki opłat za usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Stawka za wywóz 1 m3 nieczystości ciekłych nie może przekroczyć kwoty 32 zł brutto.
Link do uchwały poniżej:
https://prawomiejscowe.pl/UrzadGminyRyczywol/document/934824/Uchwala-XLV_406_2023
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r., poz. 399) właściciel nieruchomości ma obowiązek wyposażyć nieruchomości w zbiornik bezodpływowy (szambo) w celu gromadzenia w nim nieczystości ciekłych (bądź w przydomową oczyszczalnię ścieków). Zgromadzone ścieki należy przekazywać do stacji zlewnej w Ryczywole za pośrednictwem uprawnionego podmiotu. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest także do przechowywania dowodów płatności potwierdzających wykonanie usługi i okazywania ich na każde wezwanie organu kontrolującego. Ponadto, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy, z wybraną firmą wywozową upoważnioną do świadczenia w/w usługi należy podpisać stosowną umowę.
W przypadku wybudowania przydomowej oczyszczalni ścieków należy złożyć w Urzędzie Gminy pisemne zgłoszenie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków, gdyż gmina, podobnie jak w przypadku szamb, ma obowiązek prowadzenia ewidencji ilości przydomowych oczyszczalni ścieków oraz sposobu pozbywania się przez właścicieli tych urządzeń powstałych osadów.
Pamiętajmy, że pozbywanie się nieoczyszczonych ścieków bytowych poprzez wywożenie na pole, do lasu czy wylewanie do rowu jest karalne. Proceder ten stanowi wykroczenie, które podlega karze grzywny. Należy pamiętać, że ścieki bytowe to nie tylko wirusy i bakterie kałowe, ale także ogromna ilość przeróżnych detergentów, które mogą zawierać trujące związki chemiczne. Substancje te, dostając się do gleb i wód gruntowych, powodują ich skażenie. Nie stanowią one, wbrew powszechnemu przekonaniu, nawozu dla upraw rolnych, lecz realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.