NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
OBOWIĄZUJE REJESTRACJA NA WIZYTY
Wizyty na porady należy umówić wcześniej telefonicznie pod numerem tel. 61/2973102 lub 61/297314.
Tu otrzymasz darmową pomoc
POMOC PRAWNA
w Rogoźnie, ul. Fabryczna 5, budynek gminy
w poniedziałek i środę od 14.00 do 18.00, w czwartek od 7.00 do 11.00,
w Ryczywole, ul. Mickiewicza 14, biblioteka
we wtorek od 14.00 do 18.00 i w piątek od 7.00 do 11.00.
Mediacje są realizowane we wszystkich wyżej wymienionych punktach!
W przypadku, gdy nieodpłatna pomoc jest udzielana w czasie epidemii za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość osoba uprawniona nie ma obowiązku składania oświadczenia, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
HONESTE VIVERE FUNDACJA
Fundacja Honeste Vivere jest ogólnopolską organizacją pozarządową z siedzibą w Warszawie.
Głównym celem działalności fundacji jest kształtowanie świadomości prawnej i obywatelskiej społeczeństwa. Nasze działania skierowane są m.in. do osób fizycznych, w szczególności do grup społecznych o najsłabszym dostępie do usług prawniczych oraz poradnictwa obywatelskiego.
FUNDACJA HONESTE VIVERE
ul. Amałowicza - Tatara 7, 04-474 Warszawa
www.Honeste Vivere.org
www.Honeste Vivere.info
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
PORADNICTWO OBYWATELSKIE
MEDIACJE
Projekt finansowany z budżetu państwa, realizowany przez Powiat Obornicki
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Co obejmuje nieodpłatna pomoc prawna?
- Poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym.
- Wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego.
- Sporządzenie projektu pisma w ww. sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym.
- Sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego W postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
- Pomoc w przygotowaniu do rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz w zakresie działalności gospodarczej prowadzonej jednoosobowo.
- Skorzystanie z nieodpłatnej mediacji.
Inne ważne informacje o pomocy prawnej:
- W przypadku, gdy przedstawiony problem nie może być rozwiązany w całości albo części, w szczególności gdy nie ma wyłącznie charakteru prawnego, adwokat lub radca prawny poinformuje o możliwościach uzyskania innej stosownej i darmowej pomocy w wyspecjalizowanych jednostkach.
- Przed udzieleniem pomocy specjalista może zażądać okazania dokumentu tożsamości.
- Adwokat lub radca prawny może z ważnych powodów (tj. sprawa jest w toku postępowania, etyka zawodowa, konflikt interesów) odmówić udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej, informując o innych, najbliższych punktach, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna.
PORADNICTWO OBYWATELSKIE
Na czym polega poradnictwo obywatelskie?
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie jest świadczone przez profesjonalnych doradców, posiadających stosowne uprawnienia, i w szczególności obejmuje:
- porady dla osób zadłużonych,
- porady z zakresu spraw mieszkaniowych,
- porady z zakresu zabezpieczenia społecznego, nieodpłatną mediację.
Na jakie wsparcie możesz liczyć?
- Rozpoznanie problemu i udzielenie porady dostosowanej do indywidualnej sytuacji.
- Poinformowanie o przysługujących uprawnieniach lub ciążących obowiązkach.
- Wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólniez doradcą planu wyjścia z trudnej sytuacji oraz udzielenie pomocy w jego realizacji.
- Skorzystanie z nieodpłatnej mediacji.
UDZIELANIE PORAD OSOBOM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Porady co do zasady udzielane są podczas osobistej wizyty w punkcie.
Osoby, które ze względu na niepełnosprawność ruchową nie są w stanie przybyć do punktu lub doświadczają trudności w komunikowaniu się, mogą uzyskać nieodpłatne porady również przez telefon lub internet, przez zorganizowanie wizyty w miejscu zamieszkania lub w miejscu wyposażonym w urządzenie ułatwiające porozumiewanie się z osobami doświadczającymi trudności w komunikowaniu się lub w miejscu, w którym zapewnia się możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego.
Należy pamiętać, że wszystkich obowiązuje rejestracja oraz złożenie stosownego oświadczenia.
NIEODPŁATNA MEDIACJA
Czym jest mediacja?
Mediacja jest metodą wypracowywania porozumienia w sytuacji konfliktów lub sporów, w której uczestnicy poszukują najlepszych dla siebie rozwiązań. Mediacja jest dobrowolna i poufna, aby doszła do skutku - obie strony muszą wyrazić zgodę na udział w niej. Mediacje prowadzi mediator, czyli osoba profesjonalnie przygotowana do rozwiązywania sporów, która jest niezależna, bezstronna i neutralna. Mediacja może być prowadzona w sprawach małżeńskich, rodzinnych, sąsiedzkich, konsumenckich i innych kwestiach spornych.
Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:
- sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego,
- gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.
Co obejmuje nieodpłatna mediacja?
- Poinformowanie o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających.
- Przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji.
- Przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej.
- Skorzystanie z nieodpłatnej mediacji.
- Udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
Inne ważne informacje o mediacji
- Nieodpłatnej mediacji nie może prowadzić osoba, która w sprawie którejkolwiek ze stron uprzednio świadczyła pomoc prawną lub poradnictwo obywatelskie, była świadkiem, wydawała opinię, sporządzała wywiad środowiskowy lub prowadziła terapię, a także osoba, co do której zachodzi uzasadniona wątpliwość bezstronności.
- W takim przypadku mediator odmawia przeprowadzenia mediacji, informując o możliwości skorzystania z nieodpłatnej mediacji prowadzonej przez innego mediatora w tym samym punkcie lub innych punktach.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!